Hirudoterapia

Terapia z udziałem pijawek z rodzaju Hirudomedicinalis może być stosowana w chorobach zapalnych przebiegających z przewlekłym bólem. Innymi słowy hirudoterapia jest metodą gdzie inne metody lub leki nie pomagają.

Zmiany zwyrodnieniowe – zapalenie stawów
Zwyrodnienia stawów – przykurcze kończyn
Choroba reumatyczna – zapalenia i urazy ścięgien
Niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych – zespół ogona końskiego
Napięcie więzadeł – bóle fantomowe
Dyskopatie – przewlekłe zapalenie korzeni nerwowych
Słabe gojenie ran – rany pooperacyjne
Krwiaki pourazowe – blizny pooperacyjne

Nazwa hirudoterapii pochodzi od słowa „hirudo„, co oznacza „pijawka”. Związki znajdujące się w ślinie pijawk- zwane potocznie „substancje hirudo„- nazwane są wydzielinami gruczołów ślinowych (SGS). Substancje hirudo zwierają ponad 120 – 140 substancji bioaktywnych na przykład: hirudyna, hialuronidaza, kalina, destabilaza. Dlatego wiedząc jakie mają korzyści zdrowotne i jak działają, daje nam możliwości terapeutyczne.

Uwaga! Przed podjęciem terapii z udziałem pijawek wymagane są aktualne badania krwi!!! Ponieważ do wykonania terapii niezbędny jest odpowiedni poziom krwinek w organizmie zwierzęcia.

Po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem / opiekunem zwierzęcia, przede wszystkim po wyeliminowaniu przeciwwskazać i ocenie zdrowia Państwa Pupila przystępuje się do opracowania indywidualnego planowania terapii dla pacjenta.

Hirudoterapia prowadzona jest przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który posiada szeroki zakres umiejętności oraz wiedzy na temat hirudoterapii dodatkowo posiada niezbędne kwalifikacje do „stawiania” pijawek leczniczych.