Kinezyterapia to inaczej rehabilitacja ruchowa. Jest to istotna część procesu usprawniania należąca do rodzaju fizjoterapii. Efekty kinezyterapii to m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawa wydolności organizmu, poprawa ruchomości stawów itp.
Cele i korzyści leczenia dolegliwości – dyskopatia, dysplazja stawów u psa
- zapobieganie sztywności stawów
- zwiększenie zakresu ruchów w stawach
- odżywienie chrząstek stawowych
- poprawa struktury kości
- zapobieganie atrofii mięśniowej / budowanie masy mieśniowej
- zwiększenie wytrzymałości mięśni i siły skurczu
- poprawa elastyczności i stabilności ciała
- poprawa priopriocepcji, doskonalenie zmysłu równowagi i koordynacji
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- redukcja masy ciała
- pozytywny wpływ na psychikę zwierzęcia
- powrót do prawidłowego wzorca ruchu
Ćwiczenia aktywne - Kulawizna u psa i inne dolegliwości
- wspomaganie pozycji stojącej
- ćwiczenia równoważne
- ćwiczenia wzmacniające
- ćwiczenia dynamiczne
Ćwiczenia bierne
Oddziaływanie na mięśnie, stawy, ścięgna oraz układ krążenia, układ limfatyczny, stymulacja priopriocepcji
Ćwiczenia rozciągające (stretching)
manipulacja mająca na celu wydłużanie tkanek skróconych patologicznie, zwiększenie zakresu rozciągliwości oraz ruchomości stawów.
Cel:
- rozluźnienie oraz rozciągnięcie mięśni i więzadeł
- zwiększenie siły skurczu mięśnia
- zwiększenie elastyczności tkanek
- zapobieganie oraz terapia przykurczy
- zapobieganie urazom
- zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z przetrenowaniem
Fitness dla psów - dyskopatia i dysplazja stawów u psa
Wykorzystanie różnego rodzaju sprzętu dla zwierząt m.in. piłki, dyski sensoryczne, równoważnie, slalomy.
Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pod czujnym okiem wykwalifikowanych zoofizjoterapeutów pozwala zapobiec kontuzjom, urazom.
Przed rozpoczęciem serii zabiegów pies poddawany jest ocenie zoofizjoterape
Kinezyterapia nazywana też psim fitnessem wykorzystuje ćwiczenia fizyczne jako skuteczną metodę terapii układu ruchu. Kontrolowany ruch ma na celu rozbudowę mięśni, korzystnie wpływa na funkcjonalność stawów i pomaga przywrócić prawidłowy wzorzec ruchowy. Efektem ubocznym jest poprawa kondycji i wydolności oraz redukcja masy ciała psa z nadwagą lub otyłością.
Kiedy stosuje się kinezyterapię zwierząt?
Przykładem zastosowania kinezyterapii w leczeniu schorzeń układu ruchu jest terapia dysplazji stawu biodrowego u psa. Na to schorzenie szczególnie narażone są rasy sportowe i pracujące takie jak duże psy pasterskie, setery angielskie, golden retrievery, owczarki niemieckie.
Dysplazja u psów objawia się charakterystycznym sztywnym chodem, trudnościami ze wstawaniem i kładzeniem się oraz niechęcią do biegania. Szybkie wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji z elementami kinezyterapii pomoże zachować sprawność zwierzęcia. Dzięki temu zwiększają się szanse na długie i komfortowe życie pacjenta.
Dyskopatia u psa i dysplazja stawów – rola kinezyterapii
Dyskopatia objawia się bólem kręgosłupa odczuwanym przez zwierzę podczas biegania, chodzenia po schodach oraz w czasie przyjmowania pozycji niezbędnej do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Towarzyszy jej sztywność karku. Czasami dodatkowo pojawia się kulawizna u psa, która może świadczyć o dyskomforcie w obrębie kręgosłupa.
W początkowej fazie dyskopatii stosuje się leczenie zachowawcze. Jeśli nie przynosi ono oczekiwanych rezultatów lub choroba jest zaawansowana, zaleca się przeprowadzenie operacji. Dysplazja stawów u psa i dyskopatia to schorzenia wymagające regularnej terapii ruchowej, która pozwoli stopniowo przywracać naturalny sposób funkcjonowania organizmu psa.
W każdym przypadku niezwykle ważne jest stopniowe podejmowanie aktywności. Stworzenie planu rehabilitacji jest niezbędne do tego, by w kontrolowany sposób zwiększać zakres ruchu pacjenta, nie nadwyrężając nadmiernie stawów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia z użyciem profesjonalnego sprzętu pomagają szybko osiągnąć zamierzony efekt.
Skuteczne metody leczenia dysplazji u psa
Kinezyterapia w lecznicy PsiKot to zajęcia prowadzone pod czujnym okiem terapeutów weterynaryjnych. Terapia z użyciem akcesoriów takich jak piłki, dyski sensoryczne lub równoważnie to gwarancja zróżnicowanych ćwiczeń wzmacniających mięśnie, zwiększających zakres ruchu stawów i wspomagających ogólną koordynację. Dzięki nim psy z dysplazją i dyskopatią mogą liczyć na poprawę komfortu życia. W naszej klinice razem z fizjoterapeutami weterynaryjnymi tworzymy i realizujemy schematy ćwiczeń aktywnych, biernych i rozciągających. W ten sposób zapewniamy naszym pacjentom kompleksową terapię z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
Kinezyterapia – najważniejsze korzyści z ćwiczeń
Profesjonalna kinezyterapia wspiera naturalne funkcje organizmu zwierzęcia, pomaga zrelaksować mięśnie i znacznie poprawić ich działanie. Przeciwdziała przykurczom, zwiększa zakres ruchu. Korzystnie wpływa na stan tkanek, co pomaga zapobiegać urazom podczas treningu lub pracy.