Masaż to manipulacja na tkankach miękkich zwierzęcia jest formą fizycznego oddziaływania na organizm przy pomocy bodźca bezpośredniego (mechaniczny) lub pośredniego (odruchowy).
Celem zabiegu jest wywołanie odczynów fizycznych w tkankach, narządach i układach oraz zapobieganie wielu chorobom.
Składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań.
Manualny drenaż limfatyczny i kompleksowa fizjoterapia udrożnienia
Jest to zabieg fizjoterapeutyczny, podczas którego terapeuta poprzez zastosowanie odpowiednich chwytów w kierunku dosercowym, powoduje pobudzeniepracy naczyń limfatycznych.
Wskazanie / rodzaje obrzęków:
- obrzęki limfatyczne (pierwotne i wtórne)
- Obrzęk tłuszczowy
- Obrzęk żylno-limfatyczny
- Obrzęki pourazowe i pooperacyjne
Terapia stosowana jest w celu zwiększenia wchłaniania płynów przez naczynia włosowate krwionośne i limfatyczne, oraz rozluźnienie stwardniałej zabliźnionej tkanki.
Połączenie terapii z zabiegami fizykalnymi przyspiesza zamierzony efekt.
IASTM- Terapia narzędziowa tkanek miękkich
Technika ta efektywnie mobilizuje wszelkiego rodzaju restrykcje mięśniowo-powięziowe oraz zrosty. Stosowana jest również w przypadku urazów i patologii mięśniowo-szkieletowych.
- tendinopatiach
- zapaleniach powięzi
- naderwaniach mięśniowych
- naderwanych więzadeł
- mięśniowo-powięziowych Punktach Spustowych
- ograniczonych zakresach ruchomości stawów
- zapaleniach kaletki maziowej
Pinopresura
Metoda polegająca na uciskaniu a tym samym stymulowaniu określonych punktów znajdujących się na ciele zwierzęcia. Wykorzystuje się w tej metodzie mechanizm samoleczenia organizmu.
Jest to kompleksowa terapia odruchowa wykorzystująca specjale miedziane gwoździe oraz uwzględnia podział na pięć grup: ogień, woda, ziemia, powietrze oraz eter.
Wskazania:
- dolegliwości mięśniowo-powięziowe
- stany po urazach
- terapia blizn
- choroby neurologiczne
- ograniczenie zakresu ruchomości w stawach
Terapia blizn
Blizna to tkanka łączna powstająca w miejscu głębokich ran po urazach, operacjach chirurgicznych, ortopedycznych czy neurologicznych. Unikniecie blizn często jest niemożliwe.
Terapia blizn to technika fizjoterapeutyczna wspomagająca prawidłowe funkcjonowanie blizn (które mogą zmienić sposób poruszania się zwierzęcia) oraz polepszenie ich wyglądu. Prawidłowa blizna jest płaska i ma jasny, perłowy kolor. Warstwy są elastyczne i wzajemnie przesuwalne z okolicznymi tkankami.
Nieprawidłowa blizna:
- kolor czerwony
- uniesiona ponad skórę
- wywołuje świąd i bolesność
- nie jest przesuwalna względem otaczających ją tkanek
Masaż
Masaż klasyczny całościowy lub częściowy– dopasowany do potrzeb zwierzęcia.
Masaż relaksujący– zmniejsza poziom stresu poprzez stymulację części współczulnej układu nerwowego, zmniejsza pobudliwość zwierzęcia, poprawia jego samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Masaż sportowy- rozgrzewanie, regeneracja, leczenie. Możemy rozróżnić podtypy masażu ze względu na czas wykonywania:
- masaż przedwysyłkowy- zapobiegawczy
- masaż międzywysiłkowy- regeneracyjny
- masaż powysiłkowy- treningowy
- masaż podtrzymujący- kondycyjn
Wskazania do masaż:
- Ograniczenie ruchu zupełne lub częściowe– po zabiegach ortopedycznych, chirurgicznych
- Choroby neurologiczne (dyskopatia, spondyloza, paraliż, niedowład)
- Nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe
- Zanik mięśni (atrofia)
- Blizny, zrosty tkanek miękkich
- przewlekłe choroby aparatu ruchy (zmiany zwrrodnieniowe)
- Zaburzenia równowagi (zaburzenia chodu – różnice w chodzie kończyn piersiowych a miedniczych)
- Przygotowywanie przed zawodami, wystawą
- Masaż powysiłkowy, przetrenowanie
Wpływ masażu ma rozwój szczeniąt:
- źródło informacji dotyczących kondycji zwierzęcia- wczesne wykrycie zaburzeń
- uczy szczenię zaufania, spokojnego reagowania na dotyk obcej osoby
- wzmocnienie więzi z człowiekiem
- stymulacja krążenia krwi wpływa na odżywienie tkanek w trakcie okresu wzrostu organizmu
- cyrkulacja płynów w układzie limfatycznym wpływa na funkcje odpornościowe
- poprawia kondycję i rozwój wyczucia przestrzeni, priopriocepcji
- wspiera harmonijny rozwój aparatu ruchu
Techniki manualne sprzyjają rozluźnieniu ciała i wspomagają naturalne procesy zachodzące w organizmie. Są niezastąpione podczas rekonwalescencji pooperacyjnej. Doskonale sprawdzają się też jako element terapii w przewlekłych schorzeniach narządu ruchu. Jako bezpieczna i uniwersalna technika masaż znajduje wiele zastosowań w weterynarii.
Masaż psa w przychodni weterynaryjnej PsiKot
Zwierzęta dotknięte schorzeniami ortopedycznymi, reumatycznymi i neurologicznymi dobrze reagują na masaż dla psa. Dyskopatia należy do chorób, w których zastosowanie technik manualnych daje doskonałe efekty. Dzięki regularnym masażom tkanki zwierząt są zrelaksowane i dobrze odżywione, co pomaga stopniowo zwiększać zakres ruchu mięśni.
W naszej lecznicy masaż wykonują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i pasją. Dzięki konsultacjom z fizjoterapeutami stworzymy schemat terapii dla Twojego pupila.
W jakich przypadkach stosuje się masaż leczniczy psa?
Masaż dla psa ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. Do schorzeń i dolegliwości, które można łagodzić przy pomocy technik manualnych należą:
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
- ograniczenie ruchu po zabiegach lub urazach,
nieprawidłowo zagojone blizny, - atrofia mięśni,
- choroby reumatyczne.
Z naszego doświadczenia wynika, że techniki terapii manualnej przynoszą wiele korzyści. Masaże uśmierzają ból, zwiększają zakres ruchu i wspomagają regenerację tkanek. Skutecznie relaksują zwierzę, co pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta.
Dysplazja stawów – masaż dla psów i jego działanie
Regularnie wykonywany masaż psa z dysplazją stawów jest zalecany jako stały element terapii. Kompleksowa rehabilitacja z rozciąganiem i ćwiczeniami na bieżni wodnej pozwala uzyskać zadowalające rezultaty, co przekłada się na zwiększenie komfortu życia psa. Użycie technik manualnych w terapii dysplazji wykazuje dużą efektywność w rozciąganiu mięśni i więzadeł.
Profesjonalny masaż dla psów i jego wpływ na dobrostan zwierząt
Masaż psów może pełnić funkcję zapobiegawczą lub regeneracyjną. Pomaga uwolnić ciało od napięć i przygotować je do wzmożonego wysiłku na zawodach. Znany jest też dobroczynny wpływ masażu dla psa na stawy zwierzęcia. Pomaga uniknąć kontuzji i łagodzi dolegliwości u zwierząt cierpiących na schorzenia układu ruchu.
Liczne obserwacje potwierdzają korzystny wpływ masowania szczeniąt na jakość ich relacji z człowiekiem. Młode zwierzę uczy się akceptować dotyk obcej osoby, co pozwala wykształcić i utrwalić zaufanie do człowieka. Strategia ta przynosi korzyść w późniejszym wieku, usprawnia przebieg wizyt u weterynarza i ułatwia socjalizację szczeniaka.
Podstawowe rodzaje masażu zwierząt
W gabinecie oferujemy różne rodzaje masażu: klasyczny, sportowy i masaż relaksacyjny dla psa. O tym, jakie techniki zostaną zastosowane, decyduje stan pacjenta oraz jego historia leczenia. Z uwagi na specyficzny charakter tego typu kuracji masaże są prowadzone z uwzględnieniem indywidualnej wrażliwości zwierzęcia. Każdy profesjonalny masaż wykonany w spokojnej atmosferze może pełnić funkcję masażu uspokajającego dla psa.