Fizykoterapia - Fizjoterapia psów

Fizykoterapia jest jedną z form fizjoterapii, w której na organizm zwierzęcia oddziałuje się różnymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury oraz wytwarzanymi przez specjalne urządzenia.

fizjoterapia psów

PsiKot pracuje na sprzęcie Polskiej firmy ASTAR oraz BTL. Sprzęt wysokiej klasy, nowoczesny oraz bezpieczny dla zwierząt.

Coroczne przeglądy techniczne umożliwiają prowadzenie terapii fizykalnej z odpowiedną mocą i natężeniem.  

Rehabilitacja psów to bardzo ważny element terapii podczas leczenia zwierząt. W niektórych sytuacjach, szczególnie po operacji, w przypadku chorób układu ruchu, chorób neurologicznych, urazów, nadwagi, otyłości i u starszych zwierząt skuteczna rehabilitacja wykazuje znaczny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów. Zapraszamy skorzystania z rozbudowanej oferty rehabilitacji zwierzęcej w naszej klinice.

Gabinet przyjazny zwierzętom – profesjonalna fizjoterapia psów w Gdańsku

Rehabilitacja zwierząt może być doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznej i elementem postępowania po leczeniu operacyjnym. Stosowana jest po urazach mechanicznych i w przypadku chorób wrodzonych oraz nabytych.
Na czym polega fizjoterapia psów? Zoofizjoterapia koncentruje się na rehabilitacji zwierząt w celu przywrócenia funkcjonalności ich układu ruchu. Czynności te mają przyspieszyć rekonwalescencję po zabiegach, urazach. Pełnią ważną funkcję w terapii chorób reumatologicznych, neurologicznych i ortopedycznych.
Ćwiczenia stawów i mięśni prowadzone jako element rehabilitacji zwierząt pomagają im odzyskać odpowiedni zakres sprawności oraz korzystnie wpływają na samodzielność i dobry nastrój pacjentów. Poprawiają też wydolność i wytrzymałość mięśni, a także ułatwiają redukcję masy ciała u pupili z nadwagą lub otyłością.

Rehabilitacja zwierząt w gabinecie PsiKot – jakie usługi oferujemy?

Rozbudowana oferta zaawansowanej rehabilitacji pozwala na wybór metody, która najlepiej sprawdzi się u danego pacjenta. Nasi lekarze weterynarii tak dobiorą terapię, by szybko przyniosła korzyści, dała ulgę w dolegliwościach i pomogła poprawić samopoczucie zwierzęcia.
W naszej gdyńskiej klinice oferujemy zróżnicowane zabiegi i ćwiczenia podczas rehabilitacji. Specjalizujemy się w takich metodach jak:

  • fizykoterapia – zabiegi terapeutyczne mające na celu ogólne usprawnienie aparatu ruchu zwierzęcia;
    kinezyterapia, czyli tzw. psi
  • fitness – ćwiczenia mają na celu poprawę sprawności zwierząt. Podczas rehabilitacji ruchowej koncentrujemy się na ruchomości stawów i funkcjonowaniu mięśni;
  • masaże – poprawiają krążenie, wpływają na odżywienie i dotlenienie tkanek. Często są stosowane jako uzupełnienie terapii. Wspomagają regenerację tkanek i ułatwiają pozbycie się złogów, zwłóknień i zwapnień;
  • hirudoterapia – pijawki lekarskie stosowane w weterynarii pomagają walczyć z zapaleniem stawów, ścięgien i więzadeł. Stosowane są jako element terapii chorób reumatycznych i zwyrodnień stawów;
  • akupunktura – pomaga przy urazach mięśniowych i szkieletowych. Stosowana jest w terapii schorzeń ortopedycznych.

Naszym pacjentom i ich opiekunom udostępniamy do wypożyczenia specjalistyczny sprzęt, który pomoże im funkcjonować w domowych warunkach, ułatwi przemieszczanie się i przyspieszy powrót do dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Wózki, uprzęże, protezy i ortezy pozwalają przywrócić częściową sprawność zwierzętom po urazach i rekonwalescentom, a także starszym lub otyłym pacjentom oraz psom z niedowładem tylnych łap.

W klinice PsiKot w Gdańsku oferujemy także zabiegi rehabilitacyjne z użyciem bieżni wodnej i podnośnika. Dzięki temu układ kostno-stawowy zwierzęcia jest odciążony, co pozwala skupić się na terapii mięśni. Woda o odpowiedniej temperaturze wypiera ciało i rozluźnia mięśnie, co dodatkowo pomaga złagodzić dolegliwości bólowe podczas ćwiczeń.

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji zwierząt?

Fizjoterapię psów i kotów najczęściej zaleca weterynarz. Rehabilitacja może przynieść bardzo dobre efekty w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących schorzeniom układu ruchu i chorobom neurologicznym. Doskonale sprawdza się też jako uzupełnienie terapii po urazach.
Profesjonalna fizjoterapia zwierząt jest też ważnym elementem pielęgnacji zwierząt sportowych oraz pracujących. Pozwala im zachować dobrą formę oraz sprawność mięśni i stawów przez długi czas. Okazuje się też niezastąpiona w zapobieganiu urazów i przyspieszeniu rekonwalescencji, gdy układ ruchu zostanie w jakiś sposób przeciążony lub naruszony w wyniku intensywnego treningu.